Rejs „Pogoria 2019” – podsumowanie

On 18 grudnia, 2019, Posted by , In Aktualności,Liceum,Sukcesy, With Możliwość komentowania Rejs „Pogoria 2019” – podsumowanie została wyłączona

Zakończył się trzeci rejs młodzieży I Liceum Ogólnokształcącego im. Stefana Żeromskiego w Jeleniej Górze żaglowcem Pogoria.
W odróżnieniu od zeszłorocznej wyprawy, której przebieg pokrzyżowała fatalna pogoda, w tym roku aura była bardzo łaskawa i sprzyjała prawdziwemu żeglowaniu. Rejs rozpoczął się we włoskim porcie Loano 7 grudnia 2019 r.. W kolejnych etapach podróży zawitaliśmy do francuskiej Nicei i Saint-Tropez, by na koniec 12 grudnia 2019 r. zakotwiczyć w Imperii, położonej 20 km
na wschód od znanego z Festiwalu Piosenki Włoskiej San Remo.

Przygotowania do morskiej wyprawy trwały ponad rok. Ostatecznie pod żaglami Pogorii dowodzonej przez kapitana Andrzeja Szklarskiego, popłynęło 35 uczniów „Żeroma” i troje gości z innych szkół. Opiekę nad uczniami sprawowali nauczyciele Monika Moreau i Grzegorz Lustyk oraz Sylwester Izydorczyk przedstawiciel Stowarzyszenia Klub Żeglarski „HORYZONT”.
Praca na pokładzie Pogorii odbywała się pod komendą czterech oficerów wachtowych i trzech stałych członków załogi. Uczniowie, przez całą dobę, pracowali w systemie czterowachtowym, dzieląc się obowiązkami wachty nawigacyjnej, bosmańskiej i kambuzowej oraz uczestnicząc wspólne w alarmach m.in. manewrowych, czy stawiania żagli.

Doskonała pogoda sprzyjała zarówno żeglowaniu jak i zwiedzaniu okolic odwiedzanych portów. W gościnnym Saint-Tropez zawitaliśmy m.in. do Muzeum Żandarmerii i Kina, prezentującego kulisy produkcji filmowych z niezapomnianym Louisem de Funes, w Monte Carlo korzystaliśmy z uroków jarmarku świątecznego oraz „grzaliśmy się” w blasku słynnych kasyn. Dotarliśmy także do gwarnego San Remo i sennej Imperii gdzie podziwialiśmy zabytkowe starówki miast i kosztowaliśmy specjały włoskiej kuchni.

Na pokładzie Pogorii nie zapominaliśmy o aspektach dydaktycznych wyprawy. Każdy z uczestników rejsu poznał
m.in. ożaglowanie i olinowanie statku, podstawowe zasady nawigacji i sterowania oraz brał udział wybranych elementach ceremoniału morskiego np. stawiania bandery, czy wybijania szklanek. Dzięki uprzejmości p. dr Agnieszki Dąbrowskiej, pracownika naukowego Uniwersytetu Warszawskiego, która na Pogorii pełniła funkcję oficera wachtowego, nasi licealiści uczestniczyli w dwóch prelekcjach popularnonaukowych nt. zanieczyszczenia oceanów nano- i mikro- plastikami oraz zmian zachodzących w środowisku przyrodniczym Arktyki.

W najbliższym czasie zorganizujemy spotkanie porejsowe, na którym przedstawimy zdjęcia i filmy prezentujące pracę uczniów
na pokładzie Pogorii oraz podzielimy żeglarskimi wrażeniami.

Bardzo dziękujemy p. Prezydentowi Miasta Jeleniej Góry Jerzemu Łużniakowi, który przekazał flagę miasta i drobne suweniry, dzięki którym mogliśmy promować nasze miasto i region.

Grzegorz Lustyk