Żerom czyta Żeromskiego – Narodowe Czytanie 2019

On 10 grudnia, 2019, Posted by , In Aktualności,Komunikaty,Kultura, With Możliwość komentowania Żerom czyta Żeromskiego – Narodowe Czytanie 2019 została wyłączona

O9 grudnia w auli szkoły odbyła się uroczystość Narodowe Czytanie 2019 – „Żerom czyta Żeromskiego”, na którą zostali zaproszeni uczniowie klas ósmych  z jeleniogórskich szkół  podstawowych oraz  władze miasta i jeleniogórskiej oświaty. Honorowym lektorem, rozpoczynającym czytanie był wiceprezydent miasta Jeleniej Góry p. Konrad Sikora.

Tegoroczna odsłona Narodowego Czytania to zaproponowane przez parę prezydencką nowele polskie: „Dobra pani” – E. Orzeszkowej, „Dym” – M. Konopnickiej, „Katarynka” – B. Prusa, „Mój ojciec wstępuje do strażaków”- B. Schulza, „Orka” – W. Reymonta, „Rozdziobią nas kruki, wrony…”- S. Żeromskiego, „Sachem” – H. Sienkiewicza, „Sawa” – H. Rzewuskiego.  Naturalnym wyborem do głośnego czytana była oczywiście nowela napisana przez patrona szkoły Stefana Żeromskiego pt. „Rozdziobią nas kruki, wrony”.

Uroczyste czytanie zostało poprzedzone spontanicznym wystąpieniem   dyrektora Departamentu Edukacji pana Ryszarda Wacha, który jest miłośnikiem i znawcą twórczości Stefana Żeromskiego.

W uroczystości wystąpili:

Honorowy lektor –  wiceprezydent miasta Jeleniej Góry p. Konrad Sikora

Julia Ornaf i Matylda Kotylak – prowadzenie,

Konrad Niżnik, Julia Wolniewicz, Mikołaj Dygoń, Maksymilian Stafisz, Roksana Petyniak – lektorzy,

Katarzyna Kasprzak, Julia Górecka, Zofia Gruszka, Nikola Fornal – śpiew,

Maksymilian Stafisz – fortepian, Martyna Samulska – wiolonczela, Matylda Skolimowska – fortepian.

Zabezpieczenie techniczne: Oskar Wilk, Szymon Chmiel

Zdjęcia: Jacek Bogdański